Pogosto se zgodi, da naročniki podjetju, pri katerem so kupili produkt ali storitev zaradi plačilne nesposobnosti tega ne morejo več plačevati. Posledično pa podjetju nastanejo novi nenadejani stroški. Slednje je še posebej težavno v primerih, ko gre za nakupe visokih vrednosti. Zato podjetjem oziroma ponudnikom storitev ali produktov svetujemo zavarovanje plačila – za več informacij pa klikni tukaj. Toda kaj sploh pomeni zavarovanje terjatev in zakaj ga strokovnjaki tako zelo priporočajo?
Zavarujte svoje podjetje
Zavarovanje plačila je nekakšna zaščita pred plačilno nesposobnostjo kupcev. Zavarovanje vas ščiti tudi v primerih, ko kupec terjatev ne more poravnati zaradi likvidnostih težav ali nastopa insolvenčnega dogodka. V tem primeru vam terjatev in stroške izterjave povrne zavarovalnica. Danes se zavarovanja plačil uporabljajo kot alternativa tradicionalnim oblikam zavarovanja, poleg tega pa v zadnjih letih igrajo vse bolj pomembno vlogo. Zamude dolžnikov in neporavnane obveznosti, ki vodijo do izterjav so namreč vse bolj pogoste, podjetja pa se velikokrat prav zaradi tega znajdejo v stiski.
Z odločitvijo za zavarovanje terjatev boste učinkovito zaščitili svoje podjetje in celotno poslovanje. Pred sklenitvijo zavarovanja vam svetujemo, da se posvetujete s strokovnjakom.
Strošek za zavarovanje plačila
V kolikor ste že razmišljali o zavarovanju plačil, potem ste se zagotovo vprašali o strošku, ki pri tem nastane. Ta je odvisen od različnih parametrov, med katerimi so najpomembnejši predvsem:
- velikost podjetja,
- panoga in dejavnosti, s katerimi se ukvarjate,
- geografska in velikostna razpršenost portfelja kupcev,
- število kupcev in njihova kreditna bonitetna ocena,
- morebitno preteklo škodno dogajanje.
Oceno stroška za zavarovanje plačila vam pove svetovalec, ki pred tem preveri tudi stanje zavarovalnega trga doma in v tujini. Vendar pa je pri tem potrebno poudariti, da se zavarovanje terjatev izplača predvsem z vidika varnosti. Ta vam namreč garantira poplačilo nastalih stroškov v primeru, da naročnik ali kupec le teh zaradi različnih finančnih težav ne bo sposoben v celoti poravnati.