Sončni žarki vse bolj uspešno prodirajo na površje Zemlje ter zagotavljajo prebujanje narave. Ste že razmišljali, kako jih izkoristiti tudi sebi v prid? Pri tem vam lahko pomagajo strokovnjaki za sončne elektrarne, ki poskrbijo za namestitev sončne elektrarne ter vir tako imenovane zelene energije na vašem domu.
Od kod ideja za sončne elektrarne?
Sonce je vir energije za celo Zemljo. Brez njega ne bi obstajale rastline, še manj potrošniki v prehranjevalni verigi, ki so od hrane, ki jo v procesu fotosinteze sintetizirajo rastline, povsem odvisni. Torej ne bi bilo niti nas.
Začetki sončnih elektrarn
Zgodovina uporabe sončnih žarkov za proizvodnjo električne energije ni odkritje tega tisočletja, tudi prejšnjega ne, njeni začetki namreč segajo v začetek 19. stoletja. Prvo odkritje sončnih celic označujemo kot enega najpomembnejših prebojev v zgodovini proizvodnje energije in ga pripisujemo Francozu Edmondu Becquerelu.
Becquerel je učinek fotovoltaike odkril pri svojih rosnih devetnajstih letih. Odkril je namreč, da elektroni v vzbujenem stanju znotraj prevodne cevi, prosto prehajajo skozi material ter ustvarjajo električni tok. Velika ugotovitev, ki je sprva javnost ni sprejela, je svoj pomen pridobila šele v času Einsteina. Ta je namreč objavil članek o sončni energiji za katero je leta 1922 dobil tudi Nobelovo nagrado.
Prve sončne panele, ki jih imenujemo tudi sončne elektrarne, je leta 1883 izdelal Charles Fritts. Panele je izdelal iz tankega sloja selenija, ki ga je obdal s tankim slojem zlata. Nastale celice so imele sicer izjemno nizko učinkovitost, predstavljajo pa pomemben mejnik na poti odkrivanja novih pristopov proizvodnje sončne energije ter zagon za iznajbo novih oblik sončne elektrarne, ki danes vse bolj zapolnjujejo površine naših objektov in zemljišč.
Razcvet ere sončnih elektrarn
Ero, ki jo opredelujejo sončne elektrarne danes, povezujemo z letom 1950. Gre za leto, ko je skupina raziskovalcev v laboratorijih podjetja Bell Laboratory svoje raziskave usmerila v razvoj komponent za fotovoltaiko ter pričela s proizvodnjo sončnih celic. Učinkovitost teh sončnih celic je bila še vedno izjemno nizka, je pa spodbudila investicije v razvoj novih tehnologij, ki bi bile bolj učinkovite.
Čeprav se je učinkovitost proizvodnje električne energije z razvojem povečala, pa so bili še vedno visoki stroški njene proizvodnje. Šele v današnjem stoletju se je proizvodnja pocenila, raziskovalne skupine so zmanjšale stroške proizvodnje ter nastale odpadke, zaradi česar so postale sončne elektrarne bolj dostopne in je njihovo nameščanje v stalnem porastu.
Kam namestiti sončne elektrarne?
Čeprav je Sonce povsod, je pri namestitvi sončne elektrarne smiselno za nasvet o položaju namestitve vprašati strokovnjake. Gibanje sončnih žarkov čez dan je namreč tisto, ki ustvari najustreznejše mesto za namestitev sončnih panelov.
Pri umeščanju sončne elektrarne v prostor bodite pozorni na postavitev strehe – najboljše je sončno elektrarno usmeriti proti jugu, saj bo izkoristek sončne energije na ta način večji, kot če elektrarno namestite v smeri vzhoda ali zahoda.
Pri namestitvi upoštevajte kot padca sončnih žarkov. Ker gre za pomembno točko, ki zahteva tudi nekaj znanja, priporočamo, da kot namestitve prepustite strokovnjakom za izdelavo sončne elektrarne, ki vam bodo z veseljem pomagali in svetovali. Kot pod katerim padajo sončni žarki je namreč odvisen od oddaljenosti vašega objekta od ekvatorja. Ta kot je med drugim povezan tudi z letnimi časi ter izkoristki sončne elektrarne skozi leto. Čeprav je dejstvo, da sončne elektrarne največ električne energije proizvedejo v poletnem času, ko so sončni žarki najmočnejši, si želite sončno elektrarno namestiti na način, ki bo čim večjo proizvodnjo sončne energije zagotavljal tudi pozimi.
Kako veliko sončno elektrarno izbrati?
Da bi izbrali primerno velikost sončne elektrarne, je pomembno poznavanje vaše letne potrošnje električne energije. To si lahko enostavno preračunate, pri tem upoštevajte tudi morebitno željo po namestitvi toplotne črpalke, ki je pomemben potrošnik energije.
O tem, kako močne sončne elektrarne lahko namestimo, odločata dva ključna dejavnika – omejitev omrežja za prenos električne energije ter sama velikost strehe na katero boste elektrarno namestili. Prvo omejitev določa nosilec električnega omrežja, zato morate pred namestitvijo pridobiti soglasje za namestitev sončne elektrarne. Običajno tega pridobite brez težav, razen v nekoliko bolj oddaljenih delih, kjer so sončne elektrarne že namestili drugi ter zasedli predviden maksimalni prostor.
Velikost strehe je omejitveni dejavnik, ki preprečuje, da bi lahko namestili sončno elektrarno neomejenih možnosti. Omenili smo, da je pomembna usmeritev strehe v smeri proti jugu. Če ta ni možna, so možne tudi druge izpeljave, vendar bo za enako učinkovitost potrebno namestiti več modulov. V teoriji potrebujete za 11,2 kW (kar je običajna velikost sončne elektrarne za objekte) 56 m2 strehe. Pri tem je potrebno poudariti, da boste verjetno potrebovali več prostora, saj so moduli standardnih velikosti in se ne morejo prilagajati vaši strehi (npr. namestitvi dimnika itd.).