Revizija. To besedo pogosto slišimo na poslovnih seminarjih, brskamo po podjetniških forumih ali beremo o njej na različnih spletnih virih. A kljub temu, četudi je revizija že globoko zakoreninjena v podjetniškem svetu, se mnogi, ki se podajajo na podjetniško pot sprašujejo, zakaj je sploh potrebna. Kaj sploh pomeni revizija? Kako poteka? Zakaj je nujna za uspeh podjetja? Vse to (še več poiščite na spletni strani www.loris.si) bomo raziskali v tem članku, ki bo razkril pomen in koristi revizije, ter vam pomagal razumeti, zakaj bi morali tudi vi razmisliti o njej.
Kaj je revizija?
Revizijo lahko poimenujemo kot preventivni nadzor, ki ga podjetja izvajajo za zagotavljanje optimalnega delovanja. Pomembno je razumeti, da revizija ni »grožnja« zaposlenim ali podjetju samo po sebi. Prav nasprotno, dober revizor lahko pomaga podjetju uskladiti svoje poslovanje z zakonodajo in pravili sodstva, ter tako zagotoviti pravno formalnost. Na primer, pri notranji reviziji se osredotoča na pregled in nadzor učinkovitosti podjetja, ocenjuje njegovo uspešnost in spremlja izvajanje operativnih ter strateških ciljev. Prav tako se osredotoča na oceno učinkovitosti vodenja podjetja. Zakaj pa bi potrebovali zunanji, neodvisen strokovni nasvet? Podjetja, ki izvajajo notranjo revizijo, se oborožijo z aktualnimi znanji, ki pripomorejo k njihovi konkurenčnosti. Notranji revizorji so strokovnjaki na področju inženiringa, financ, proizvodnje, informacijske tehnologije in še mnogo drugega.
Katere vrste revizij poznamo?
Mnogi začetniki v poslovnem svetu verjamejo, da obstaja le ena vrsta revizije, kar je napačno. Poznamo več vrst revizij, naj omenimo le najpogostejše:
– Revidiranje računovodskih izkazov (zunanja revizija). Je proces, ki se izvaja s ciljem preveriti, oceniti in vrednotiti računovodske izkaze, vključno s konsolidiranimi in posamičnimi računovodskimi izkazi ter letnimi poročili. Ta postopek se izvaja na zahtevo podjetij samega ali na zahtevo njihovih deležnikov, kot so družbeniki, banke in dobavitelji. Glavni namen revizije računovodskih izkazov je zagotoviti neodvisno mnenje o njihovi zanesljivosti ter zmanjšati tveganja za morebitne napake ali prevare.
– Izredna revizija. Izredna revizija, kot jo določa Zakon o gospodarskih družbah, je poseben postopek, ki se sproži na zahtevo delničarjev kapitalske družbe, kadar obstajajo utemeljene domneve o morebitnih nepravilnostih in nepopolnostih v letnih poročilih ter računovodskih izkazih. Sodna odločitev imenuje izrednega revizorja, ki ima nalogo pregledati in oceniti posamezne postavke v računovodskih izkazih, vključno s sprejetimi letnimi poročili in prilogami računovodskih izkazov. Glavni cilj izredne revizije je ugotoviti, ali so določene postavke v izkazih vrednotene prenizko ali previsoko glede na zahteve zakona.
– Notranja revizija. Njena ključna funkcija znotraj gospodarskih družb je, da pomaga uporabnikom znotraj podjetja obvladovati finančna in poslovna tveganja, ter optimizirati poslovne procese in vire, kar prispeva k boljšemu doseganju strateških in operativnih ciljev. Pri notranji reviziji se revizor osredotoča na preiskovanje, vrednotenje in spremljanje ureditev računovodenja in notranjega kontroliranja. Obstajajo različne vrste notranje revizije – finančna revizija, revizija skladnosti s predpisi in operativna revizija. Pomembno je poudariti, da se pri notranji reviziji ne ocenjuje zgolj pravilnost računovodskih izkazov, temveč se preučuje tudi stabilnost delovanja celotnega poslovnega sistema.
Notranja revizija kot orodje za preprečevanje prevar
V današnjem svetu je preprečevanje prevar znotraj podjetij, še posebej večjih, zagotovo eden od izzivov. Statistika kaže, da kar 43% prevar znotraj podjetij odkrijejo povsem naključno, medtem ko notranja revizija prispeva k odkritju 15% prevar. To nas opozarja, kako pomembno je razumeti vlogo notranjega revizorja. Ti se trudijo predstaviti svojo vlogo kot “zaščito vrednosti podjetja” in ne kot grožnjo. Notranji revizorji pomagajo lastnikom pridobiti “nefiltrirane” informacije, ter upoštevati etične kodekse delovanja podjetja. Zanimivo je, da se je najprej razvila zunanja revizija, nato pa je sledila notranja revizija, ki je danes nepogrešljiv del poslovanja podjetij.
Kako poteka revizijski proces?
Revizijski proces je sestavljen iz petih ključnih faz:
1. Načrtovanje – določanje načrta za izvedbo revizije.
2. Pridobivanje revizijskih dokazov – Zbiranje in analiziranje podatkov ter informacij o delovanju podjetja.
3. Poročanje – priprava poročila o ugotovitvah in priporočilih.
4. Porevizijski postopek – spremljanje izvajanja priporočil in preverjanje izboljšav.
5. Zagotavljanje kakovosti – preverjanje kakovosti celotnega revizijskega procesa.
Revizija ni enostaven postopek, ampak je kompleksen, vendar se lahko vse skrbi prepustijo revizorju.
Ali ste vedeli, da podjetja z redno notranjo revizijo na trgu dosegajo za 10 % višje cene, kot tista brez nje? To je le eden od razlogov, zakaj je revizija ključna za uspeh vašega podjetja, ne glede na njegovo velikost.
Podjetje Loris – vaš zanesljiv partner za revizijo in svetovalne storitve
Podjetje Loris je priznano računovodsko podjetje, ki izvaja revizijo in svetuje podjetjem na njihovi poti do finančnega uspeha. Njihovi strokovnjaki imajo na področju revizije dolgoletne izkušnje in so specializirani za notranjo revizijo, zunanjo revizijo, ter druge oblike pregledov in nadzora. Loris ni zgolj revizijsko podjetje, temveč tudi zanesljiv svetovalec, ki pomaga podjetjem razumeti svoje finančne procese, izboljšati učinkovitost in se soočiti z izzivi poslovanja. Z njihovim znanjem in izkušnjami postane revizija še močnejše orodje za doseganje poslovnih ciljev in rasti. Sodelovanje s podjetjem Loris je ključ do boljše finančne prihodnosti vašega podjetja.