Prodaja podjetij je nekoliko bolj zapleten postopek kot pa prodaja zalog, osnovnih sredstev podjetja ipd. Za prodajo podjetja lahko tako najamete ustrezne strokovnjake, ki celoten postopek od začetka do konca izpeljejo namesto vas. Vi pridete v poštev le pri notarju, kjer podpišete ustrezne dokumente in pogodbe. Prodaja podjetij se tako deli na prodajo novega podjetja, ki ga je namesto vas ustanovil nekdo drug in prodaja starega podjetja, ki že ima za seboj neko poslovno zgodovino. V kolikor se odločate za ustanovitev novega podjetja, je vsekakor najboljša varianta nakup novega podjetja.
Medtem ko je nakup starega podjetja nekoliko tvegana zadeva, saj nikoli ne boste povsem vedeli, kakšno poslovno zgodovino ima določeno podjetje, saj je lahko to podjetje v najslabšem primeru zadolženo. Prodaja podjetij je lahko za bodočega kupca slaba zadeva, saj je lahko zaradi neetičnega poslovanja oskrunjeno ime tega podjetja, kar pa se v poslovnem svetu zelo hitro širi. Prodaja podjetij, ki so nerabljena oziroma nimajo nikakršne poslovne zgodovine pa so bile ustanovljene prav z namenom, da bodo nekoč prodana.
Prodaja podjetij, ki so nova, novemu lastniku omogoča, da spremeni ime podjetja, spremeni dejavnost podjetja, sedež podjetja ipd. Postopek prodaje novega podjetja je izredno enostaven in hiter. Na sodišče se samo vloži zahteva za prepis in ko sodišče prepis odobri, lahko novi lastnik oziroma v našem primeru kupec že prične s poslovanjem. Prodaja podjetij je vsekakor hitrejši postopek kot pa je ustanovitev podjetja, saj traja le nekaj dni. Prednost prodaje podjetja ni le v tem, da je postopek hitrejši, ampak tudi v tem, da novemu lastniku ni potrebno zagotoviti osnovnega kapitala za ustanovitev, ampak prevzame novi lastnik le dolg podjetja v vrednosti osnovnega kapitala. V kolikor se odločate za ustanovitev podjetja, je nakup že ustanovljenega podjetja prava rešitev za vas.