Če se dotaknemo vročih tem iz preteklih let, se definitivno lahko ustavimo pri posojilih v švicarskih frankih. Gre namreč za primer, kjer kreditojemalcem niso bili podani jasni podatki s strani bank. S tem razlogom je Vrhovno sodišče Republike Slovenije razsodilo, da so takšne kreditne pogodbe nične. Če ste tudi vi eden izmed tistih, ki so jih posojila v švicarskih frankih zaradi nihanja valut, pripeljala do znatne finančne izgube, obiščite spletno stran Visokaodskodninaplaninsec.si, kjer vam bodo strokovnjaki pomagali in nudili ustrezno pravno podporo.
Razveljavitev kreditnih pogodb
Tukaj govorimo predvsem o pogodbah sklenjenih med letoma 2003 in 2010, za katere je vrhovno sodišče s svojo pravnomočno odločbo določilo za neveljavne. Ker kreditojemalcem ob sklenitvi posojila v švicarskih frankih niso bile podane ustrezne informacije glede tveganj, predvsem o možnih velikih spremembah menjalnih tečajev, so bile le te razveljavljene.
Upravičenost do vračila preplačil
Na podlagi sodbe Vrhovnega sodišča RS imajo kreditojemalci pravico do vračila morebitnih preplačil. Ne glede na to ali so kredit že odplačali ali pa ga še odplačujejo, zapisano velja za prav vse. Banke morajo vrniti zneske, ki so jih kreditojemalci preplačali zaradi nihanja vrednosti švicarskega franka.
Pomanjkanje informacij ob sklenitvi pogodb
Ena ključnih točk sodbe je bila pomanjkanje predpogodbenih informacij. Tako kot vedno bi morali biti tudi v tem primeru kreditojemalcem na voljo informativni izračuni ali grafi, kateri prikazujejo možna gibanja valutnih tečajev. S strani evropskega sodišča je bilo namreč pojasnjeno, da je namen predpogodbenega informiranja, potrošnikom podati jasne informacije o možnih negativnih finančnih posledicah. Sem seveda spadajo predvsem padec vrednosti valute in povečanjem tujih obrestnih mer.
Nepravično ravnanje bank
Banke so ob sklenitvi pogodb v švicarskih frankih ravnale nepošteno. Kreditojemalcem niso razkrile vseh tveganj, povezanih s takšnimi posojili. Ker seveda posamezniki niso prejeli ustreznih informacij, so se odločali za kredite z nižjimi obroki. Obroki pa so se nato znatno povečali. Ker so bili zneski neverjetno visoki so kreditojemalci izgubili sposobnost odplačevanja.
Sodna praksa in posledice
Vrhovno sodišče je tako prišlo do ugotovitve, da so bile banke tiste, ki so neustrezno obvestile kreditojemalce in jih zavajale glede tveganj. Sodba, da so bila posojila v švicarskih frankih razglašena za nična, predstavlja mejnih za zaščito potrošnikov in predvsem zagotavlja, da morajo v nadaljnje banke podajati popolne in poštene informacije.
Odločitev Vrhovnega sodišča RS je pomembna zmaga za kreditojemalce, ki so sklenili posojila v švicarskih frankih. Banke so bile razglašene za odgovorne za zavajanje in neustrezno obveščanje, kar je privedlo do finančnih težav mnogih posameznikov. Kreditojemalci imajo zdaj pravico do vračila preplačanih zneskov, kar bo mnogim olajšalo finančno breme in prineslo zasluženo pravičnost.