Ko delamo oziroma mešamo solato, damo v njo tri stvari. To je sol, olje in kis. No večinoma nas tako dela vsaj upam. No posvetimo se danes bolj kisu, saj ga je na policah kar nekaj. Tukaj si lahko preberete nekaj o jabolčnem kisu, ki se večkrat znajde doma. Nekoč so naši stari starši delali jabolčni kis kar doma. Saj vemo, sadovnjaki so bili polni jabolk in seveda ni bilo težko jim narediti domač kis. Ne vem, če bi ga kdo od nas mladih vedel narediti. Ja, na spletu se najde sigurno recept, ampak potem je praksa drugačna. Prav tako potrebuješ domača jabolka ne tistih iz trgovine.
Kot sem že zgoraj omenila, kis je nekako pri vseh doma. Nekateri uporabljajo bel kis, drugi vinskega, nekateri pa jabolčni kis, ki je za moje pojme najboljši. Tudi pri nam se na veliko uporablja za solate. Seveda mi ga kupimo, ker nimamo toliko domačih jabolk, da bi se spravila v izdelavo kisa. Če po pravici povem, sem tudi malo lena, da bi sploh poskusila narediti domači kis. No pa pustimo to kdo je len in kdo se tega postopka sploh loti. Da ne bo pomote, ker sem zgoraj omenila, da jabolka iz trgovine niso primerna. Lahko jih uporabite, samo ne vemo ali so škropljena ali ne. Zato so domača sigurno varna, če lahko tako rečemo. Samega recepta jaz tukaj ne bom pisala, lahko pa ga najdete na spletni strani, ki sem vam jo prej prilepila.
V trgovinah najdemo na policah ogromno različnih vrst kisa. Tudi jabolčni kis lahko vidimo kar nekaj vrst. To opazimo po samih nalepkah, ki so na embalaži. Navadno si en kis nekako izberemo in tega vedno uporabljamo, ker se na njega navadimo. Če radi poskušate različne vrste si kar to privoščite. Mogoče lahko tudi vprašate pri domačih kmetijah, če imajo domači kis. Nekateri še ga vedno pridelujejo. So tudi osebe, ki mislijo, da je kis zelo zdrav za uživanje. To ni res, lahko si škodujete. Če ne verjamete si kar na spletu preberite.