Se tudi vi srečujete s bolečinami, krvavitvijo in srbenjem zadnjice? Potem je možno, da vam težave povzročajo hemeroidi. Vsaj eden izmed dveh odraslih je namreč v obdobju svojega življenja že doživel akutni hemoroidalni sindrom. Obiščite spletno stran https://bolezni-ven.si/hemoroidi in si preberite več o tej neprijetni, vendar pogosti bolezni.
Hemeroidi oziroma akutni hemoroidalni sindrom
V kanalu zadnjika se nahaja normalna anatomska struktura, ki se imenuje hemoroidi oziroma »zlata žila« To je posebna vrsta krvnih žil, ki so sestavljene tako iz ven, kot tudi iz manjših arterij. Te tako imenovane žilne blazinice v normalnem delovanju pomagajo pri izločanju blata. Poznani so tako notranji kot zunanji hemoroidi. Pogostejši neprijetni simptomi, ki jih lahko povzročijo se imenujejo akutni hemoroidalni sindrom.
Najpogostejši simptomi akutnega hemoroidalnega sindroma so bolečina, krvavitve – treba pa se je zavedati, da hemoroidne težave niso edini vzrok krvavitev iz zadnjika in da se je v primeru tovrstnih težav nujno posvetovati z zdravnikom – srbenje, izcedek, oteklina ter občutek nepopolnosti izpraznjenja po odvajanju.
Pomembno se je zavedati, da vse niso hemeroidi, kajti v predelu zadnjika je veliko možnosti za nastanek najrazličnejših bolezenskih okoliščin. Pogosto se zgodi, da se neko stanje opredeli kot hemoroidi, posledica tega je zdravljenje, ki pa je na koncu neuspešno in neprimerno. Najpogostejša stanja, ki se pojavljajo v predelu zadnjika in se jih zamenjuje za hemoroide, so kožne gube, vnetje kože oziroma dermatitis, analne fisure, hipertrofična papila, na tem predelu pa so pogosta tudi gnojna vnetja v obliki abscesov ter luskavica in anogenitalne bradavice. To je le nekaj stanj, ki se jih zamenjuje s hemeroidi. Ravno zaradi tega je priporočljivo, da je vsaka težava v predelu zadnjika obravnavana s proktološkim pregledom.
Hemoroidi in proktološki pregled
Proktološki pregled za ugotavljanje hemoroidnega stanja se prične, kot vsak drug zdravniški pregled, s pogovorom med zdravnikom in pacientom. Temu pogovoru sledijo nadaljnji pregledi in preiskave. Za pregled pri proktologu pacient ne rabi nobenih predhodnih priprav, čiščenje črevesja ni potrebno, prav tako ovire ne predstavljajo menstrualne krvavitve pri ženskah. Pregled med bolniki velja za stresnega, bolnikom je pogosto nelagodno ali nerodno. Pričetek pregleda je z opazovanjem, ki mu sledi palpacija oziroma tipanje okolice zadnjika, analnega kanala in rektuma. Nato sledi še pregled z inštrumentom, ki se imenuje proktoskop. Gre za orodje dolgo nekaj centimetrov. To se uvede v zadnjikov kanal, s osvetlitvijo vidnega polja se nato dobi vidni pregled tega dela črevesja. Po odstranitvi instrumenta je pregled zaključen in sledi pogovor z bolnikom o ugotovitvah ter, v primeru, da je to potrebno, zdravljenju.
Hemoroidi – kako jih zdraviti
Zdravnik svetuje ustrezno terapijo glede na vrsto hemoroidnega akutnega napada. Odločal se bo med venoaktivnimi zdravili v obliki tablet (Detralex), odvajali, ki bodo mehčali blato, lokalno terapijo v obliki mazil in svečk, ter zdravili za zmanjševanje bolečin. Pri bolj naprednih stanjih je možno tudi podvezovanje notranjih hemoroidov ali operativni posegi. Operativni posegi še vedno veljajo za najbolj učinkovit način zdravljenja in v primeru, da se vam hemoroidne težave pojavljajo pogostje vam bo zdavnik predlagal operativno reševanje težav.
V primeru težav s hemeroidi si lahko na spletni strani bolezni-ven.si ogledate več tej težavi in pregledate tudi seznam vseh ambulant, ki se ukvarjajo z zdravljenjem venskih težav.