Se tudi vi ali kdo od vaših bližnjih sooča z multiplo sklerozo? Multipla skleroza in z njo povezane težave prizadene več žensk kot moških in se pogosteje pojavlja v Severni Ameriki in Severni Evropi, kar pa še ne pomeni, da ne more doleteti vas.
Gre za najpogostejšo avtoimunsko bolezen osrednjega živčevja in je najpogostejši vzrok za invalidnost pri mlajših odraslih. Tako kot tudi mnoge druge bolezni, tudi ta še ni ozdravljiva, lahko pa zdravimo simptome bolezni in jih omilimo ter na ta način podaljšamo samostojno in polno življenje oboleli osebi. Multipla skleroza ni dedna bolezen, deduje se le genetska predispozicija za njen razvoj. Simptomi bolezni so dokaj različni pri posameznikih, pojavijo pa se lahko tako rekoč čez noč, nato nekaj časa mirujejo in se spet pojavijo ipd. Dostikrat je zato tudi težko diagnosticirati multiplo sklerozo. Pogosti simptomi, ki jih imajo oboleli so denimo motnje vida ali ostale motnje čutenja, tresenje, težave z govorom in poširanjem, spolne težave, mravljinčenje, bolečine v očesu, utrujenost, težave z motoriko ipd. Če sumite, da trpite za multiplo sklerozo je najbolje, da čim prej obiščete osebnega zdravnika, ki vas bo pregledal in napotil na nadaljnje preiskave, s katerimi bodo specialisti lahko ugotovili, ali gre res za multiplo sklerozo ali se kuha kaj drugega. Takoj, ko dobite diagnozo pa je potrebno pričeti z zdravljenjem, saj se le tako lahko omili oz. upočasni napredovanje simptomov. Posledice bolezni sicer niso usodne, so pa vseeno moteče za nekoga, ki je do nekega trenutka normalno živel. Pojavi se denimo gibalna oviranost (izguba samostojnosti, težave z ravnotežjem, zmanjšana možnost gibanja), večja je možnost ostalih poškodb, saj se poveča tveganje za padce, doleti vas lahko težja invalidnost, seveda se posledično slej ali prej pojavijo tudi psihične in ostale težave, tudi vedno večja izčrpanost in brezvoljnost. Pomembno je, da bolezen oz. simptome čim prej zdravimo, saj gre za progresivno bolezen, torej le-ta z leti napreduje in v določeni fazi zdravila ne pomagajo več.
Multipla skleroza prizadene več žensk kot moških, kar pa še ne pomeni, da ne more doleteti vas. Kaže se v različnih simptomih, ki se lahko pojavijo čez noč, a hitro tudi izginejo in izbruhnejo spet čez nekaj časa. Pomembno je, da se bolezen čim prej diagnosticira, da lahko začnete zdraviti simptome in si tako podaljšate kakovost življenja.